iKrotoszyn.pl reklamy
Zdrowie

16 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak to zrobić?

Sprawdź, w jakich sytuacjach sięgasz po papierosa, z kim lub z czym się wiążą. Sprawdź, kiedy nałóg jest najsilniejszy – czy w sytuacji zdenerwowania, a może w trakcie spotkania z przyjaciółmi? Zwróć uwagę na swoje uczucia – jak się czujesz przed zapaleniem papierosa, a co się dzieje, kiedy już go wypalisz?

Zastanów się, jaki sposób rzucania palenia będzie bardziej odpowiedni: stopniowe ograniczanie wypalanych papierosów czy nagła rezygnacja. Większość badań pokazuje, że wybór jednej z metod nie ma znaczącego wpływu na rzucanie palenia, ale niektóre z nich wykazują, że stopniowe ograniczanie papierosów, skutkuje lepszymi rezultatami.

Praca nad zmianą nawyków to wprowadzanie innego zachowania, aby uzyskać nagrodę, czyli pożądany rezultat. Zastanów się, jakie zachowania mogłyby pomóc Ci zająć ręce, rozładowywać stres w pracy (np. przed ważnym spotkaniem), czy pomóc w sytuacji towarzyskiej, by nie sięgać po papierosy?

Rozmowa z koleżanką przy biurku zamiast „na dymku” przed firmą, zjedzenie posiłku przed ważnym spotkaniem czy sesja z technikami oddechowymi lub spotkanie z przyjaciółmi w miejscu, gdzie nie można palić… Proste rzeczy mogą pomóc Ci doraźnie w rzucaniu palenia. Warto opracować swoje sposoby i trzymać się ich w sytuacji, kiedy zauważymy u siebie potrzebę przyjęcia dawki nikotyny.

Kiedy rzucamy palenie, warto ułatwić sobie zadanie i trochę oszukać nasz mózg – pozbycie się z domu, pracy czy samochodu papierosów, unikanie miejsc, które kojarzą się z paleniem, poproszenie znajomych o kibicowanie w rzucaniu palenia, zaplanowanie małych nagród, które otrzymamy za wytrwanie bez nałogu – mogą nas motywować do utrzymania abstynencji.

 

 

Jak przestać palić? Jak rzucić palenie?

Skuteczne sposoby na rzucanie palenia opierają się na stworzeniu odpowiedniego środowiska, wsparciu motywacji zewnętrznymi korzyściami, a także używaniu preparatów, które działają podobnie jak nikotyna, a nie powodują uzależnienia oraz skutków ubocznych.

Dla wielu osób dobrym pomysłem może być skorzystanie z terapii grupowej dla osób zmagających się z nałogiem tytoniowym. Informacje o terapii grupowej wspierającej w zaprzestaniu palenia można znaleźć w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – 801 108 108. Infolinia oferuje specjalistyczne, bezpłatne poradnictwo dla osób, które chcą rzucić palenie.

W rzucaniu palenia pomocne będzie wytrenowanie większej uważności na objawy stresu oraz emocje, jakie pojawiają się w ciągu dnia, ponieważ często papieros służy jako substytut na rozładowanie trudnych uczuć. Dobrym pomysłem będzie uczenie się technik mindfulness.

O trudnościach z rzuceniem palenia można porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu i uzyskać poradę, jakie produkty farmakologiczne mogą pomóc nam poradzić sobie z głodem nikotynowym. Połączenie kilku technik i utrzymywanie wewnętrznej motywacji do rzucenia palenia może skutkować trwałym pozbyciem się nałogu.

 

Źródło: WSSE Poznań/PSSE Krotoszyn/jakrzucucpalenie.pl




Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

DOM ZDROWIA KROTOSZYN
Pro 21 optyk
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl



Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.