iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Płytki ceramiczne CERAMEX
Szkółka roślin ozdobnych Bielawni
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE


Informator rolniczy - dla rolnika

Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
Informator rynku pracy MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Wiadomości kulturalne z Krotoszyna
Ciekawostki

"Pole dance potrafi leczyć z kompleksów"

2021-07-22 11:07:00

Dorota Nowak, 33-letnia krotoszynianka, od trzech lat jest certyfikowaną trenerką pole dance, a patent instruktorski zdobywała w Akademii Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu pod okiem Edyty Borchowiec. Miłośników tej "sztuki" szkoli zaś w Be Unique Poledance, będącym częścią RAF Academy w Krotoszynie, który jest jedynym klubem fitness w mieście, prowadzącym tego typu zajęcia.

- Jak to się stało, że w Twoim życiu zagościło pole dance?

 

- Właściwie przypadkiem. Jakieś pięć lat temu dostrzegłam w Krotoszynie baner reklamowy klubu, który uruchomił zajęcia z pole dance, a który przedstawiał piękną figurę do góry nogami. Wtedy pomyślałam, że też kiedyś tak bym chciała i kilka dni później zameldowałam się na zajęciach. Była to miłość od pierwszego wejrzenia. Czasami nieodwzajemniona, bo okupiona mnóstwem bólu, licznymi siniakami, ale dziś nie wyobrażam sobie życia bez rurki (śmiech).

 

 

- Momenty zniechęcenia pewnie się jednak zdarzały.

 

- Oczywiście i to kilka razy. Po prostu stanęłam w miejscu i nie mogłam zrobić żadnego progresu, a wystarczyło na trochę odstawić rurę i wziąć się za wzmocnienie mięśni. To jest właśnie charakterystyka tego sportu, że w pewnym momencie dobija się do ściany i albo się poddajemy, albo walimy w tę ścianę, aż jej nie skruszymy. Mnie się udało pokonać tę ścianę.

 

- Niektóre z figur, które są prezentowane podczas ćwiczeń, wywołują wręcz ciarki. Nie bałaś się, że zrobisz sobie krzywdę?

 

- Nadal się boję, ale staram się ten strach od siebie odganiać, bo zauważyłam, że blokada w głowie, wstrzymuje możliwość progresu. Jeżeli będziemy się bali zrobić jakąś figurę, to jesteśmy skazani na porażkę. Najgorsze co możemy zrobić, to próbować wykonać figurę i w połowie z niej zrezygnować, bo wtedy łatwiej spaść. Dlatego tak ważne jest ćwiczenie pod okiem instruktora, który zawsze zaasekuruje. 

 

 

- Często zdarzało Ci się spadać z rurki?

 

- Myślę, że jak każdemu, kto mierzył się z ćwiczeniami na rurze. Na szczęście były to upadki kontrolowane, więc uniknęła poważniejszych kontuzji. Stosując się do technik samoasekuracji, które wpajają instruktorzy, przy większości figur jesteśmy w stanie w miarę bezpiecznie upaść. Jest taka złota zasada, którą wpajam swoim kursantkom w Be Unique Poledance, że jeżeli nie jest się wystarczająco rozciągniętą, to lepiej zrezygnować z pewnych figur, bo można sobie naprawdę zrobić krzywdę.

 

- Czy są jakieś ograniczenia bądź przeciwwskazania, by ćwiczyć pole dance?

 

- Uważam, że dzieci młodsze aniżeli sześciolatki, nie powinny ćwiczyć pole dance. Nie mają one wystarczających pokładów skupienia i zazwyczaj wszystko kończy się na robieniu fikołków czy budowaniu domków z materacy (śmiech) i ani im pole dance w głowie. Natomiast starsze dzieci wiedzą już czego chcą, lepiej znoszą ból i ćwiczą. Górnej granicy jednak nie ma. Nic też nie stoi na przeszkodzie by spróbować pole dance jeżeli ma się jakieś przewlekłe choroby stawów. Ćwiczenia wręcz pomagają, o czym sama przekonałam się na własnej skórze, bo wcześniej cierpiałam na okropne bóle barków, które przez ćwiczenia ustąpiły. Natomiast w przypadku kłopotów z układem krążenia przygotowane są lżejsze zestawy ćwiczeń, które nie wymagają mocnych akrobacji i wtedy uczymy się np. kroków czy choreografii z wykorzystaniem rurki.

 

 

- Co zyskuje się ćwicząc pole dance?

 

- Przede wszystkim poprawę kondycji i wytrzymałość organizmu. Bardzo szybko buduje się siłę czerpaną z mięśni głębokich, która jest niezbędna do wykonywania ćwiczeń. Na pewno idzie też za tym spalanie "tłuszczyku", a na końcu jest rzeźba ciała.

 

- Od kilku lat pole dance jest dyscypliną sportową. Dodatkowo do wyboru mamy kilka jej odmian m.in. Pole Dance Art, Exotic Pole Dance czy Pole fitness.

 

- W 2017 r. pole dance został zaklasyfikowany jako dyscyplina sportowa. Regularnie organizowane są zawody na szczeblu mistrzowskim. Tam w odpowiedni sposób oceniane są przez jury wykonane ćwiczenia, a w odmianie pole art, również taniec czy walory artystyczne, bo taki występ musi opowiadać jakąś historię. Natomiast nie ma co się oszukiwać, każda z odmian jest ciężka. Trzeba zahartować się na ból, budować zakresy czy siłę i dopiero wtedy można iść do przodu.

 

 

- A Tobie które "wydanie" pole dance przypadło najbardziej do gustu?

 

- Dla mnie pole dance, to nie tylko praca nad siłą, sylwetką, ale także sztuka, dlatego tak uwielbiam odmianę pole art, gdzie nie ma figur obowiązkowych, co pozwala na dużo więcej kreatywności.

 

- Poza nabieraniem tężyzny i artyzmem jest jeszcze ta ciemniejsza strona pole dance, która nieco rzuca cień na tę dyscyplinę a związana jest ze stereotypami, które nadal pokutują wśród ludzi. Można natknąć się na takie komentarze, że pole dance to aerobik dla napalonych facetów albo, że porządnej kobiecie nie wypada tego ćwiczyć.

 

- To są tylko jedne z nielicznych, które można usłyszeć, a wszystko wynika z niewiedzy, bo pierwsze skojarzenie, to klub go go, na wpół naga laska chodząca i ocierająca się o rurę.

 

 

- Do tego dochodzi jeszcze argument, że jesteście zbyt roznegliżowane podczas pokazów.

 

- W naszym przypadku właśnie chodzi o to, by mieć jak najwięcej odsłoniętego ciała, które zapewnia nam odpowiednią przyczepność podczas ćwiczeń na rurce, a co za tym idzie, zwiększa to nasze bezpieczeństwo. Niech ktoś spróbuje się wspiąć po takiej chromowanej albo mosiężnej rurze w rękawiczkach - życzę powodzenia. A gołą dłonią się to zrobi. Są takie figury, gdzie całe ciało utrzymywane jest tylko na tzw. poddupiu, a więc załamaniu pod naszym pośladkiem i wtedy trzeba bardzo napiąć udo. Mając wtedy na sobie szorty, spadasz.

 

- Zdarzyły się takie sytuacje, że na pierwszych zajęciach, chciał ktoś ćwiczyć ubrany od góry do dołu?

 

- Pojedyncze, że chciano ćwiczyć, np. w rybaczkach albo leginsach. To są właśnie te osoby, które na pierwszych zajęciach zderzają się z tą rzeczywistością. Niektóre zostają, ale większość rezygnuje właśnie z tego powodu, że trzeba się nieco bardziej rozebrać. Natomiast tę wstydliwość trzeba rzucić za siebie, przyjść i przekonać się, że wszystkie jesteśmy piękne. Wbrew pozorom osobiście uważam, że to właśnie nieco więcej ciałka u dziewcząt, krągłe bioderka, lepiej się prezentują w niektórych figurach, niż kobiety, które są szczupłe. Wiele figur i ich efekt wizualny powoduje u kobiet pozytywne zaskoczenie, bo potrafią one oddać piękno kobiecego ciał, co dodaje pewności siebie. Pole dance naprawdę potrafi leczyć z kompleksów.    

 

 

- To tak na koniec, co byś powiedziała zagorzałym przeciwnikom pole dance?

 

- Żeby choć raz zacisnęli zęby i obejrzeli występ artystyczny pole dance od początku do końca. Wtedy diametralnie zmienią zdanie o tym sporcie i ten stereotyp w głowie się przełamie, bo tam poza tańcem, akrobatyką, gimnastyką i mnóstwem pasji, nie ma niczego zdrożnego. Fakt, jest odmiana exotic pole dance, gdzie dziewczyny ubierają wysokie buty i jest to bardziej sensualne, ale w granicach dobrego smaku. Zdarza mi się występować przed publicznością na różnych imprezach. Prawie zawsze na początku jest ignorancja, jakieś głupie docinki, gwizdy co, tak naprawdę, jeszcze bardziej mnie motywuje do tego, by swym pokazem utrzeć takim osobom nosa. Natomiast po występie są gratulacje i wyrazy szacunku, bo ktoś nie wiedział, że aż tyle siły trzeba włożyć w taki występ. Może nie od razu przełamuje to stereotypy, ale pozwala powoli z nich wychodzić.

 

 

                     

 

 

Be Unique Poledance Dorota Nowak

Krotoszyn, ul. Kościuszki 8

tel. kont. 724 365 146

 

 Fotorelacja


Źródło: *Artykuł sponsorowany
Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta PGKiM Sp. z o.o.

Reklama - OSK AS Maria Maśniak
Kredyty Krotoszyn - Pośrednictwo kredytowe - Najfinanse Tomasz Gierko

KUP BILET - Kabaret Paranienormalni - Bez znieczulenia
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Mapa - Pojemniki na plastikowe nakrętki FACEBOOK ikrotoszyn.pl
Na sygnale


Dni Karpia 2021