Bank Spółdzielczy w Krotoszynie

iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Szkółka Roślin Ozdobnych Bielawni
Na sygnale


Informator rolniczy - dla rolnika

Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura Informator rynku pracy
Mapa - Pojemniki na plastikowe nakrętki
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Zduny

"Mam czerpać wiedzę o inżynierii drogowej od mieszkańców Zdun?"

2021-04-02 09:13:09

Przy ulicy Podgórnej oraz Młynarskiej w Zdunach trwają prace modernizacyjne związane z odtworzeniem nawierzchni po położeniu sieci kanalizacyjnej.

- Środkiem ulica będzie wyłożona kostką, ale czy przed budynkami, tak jak dotychczas, będą chodniki? - dopytywała radna, Irena Nowak.

 

Chodniki nie spełniają norm

Kierownik wydziału gospodarki, rolnictwa i rozwoju w zdunowskim magistracie poinformował, że w przypadku tych ulic jednokierunkowych, zaplanowana jest budowa ciągu pieszo-jezdnego.

- Na ulicy Młynarskiej jest już to widoczne, a więc pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami. Natomiast po bokach, będzie teren zielony. Wprawdzie wcześniej były tam chodniki, ale problem polega na tym, że one nie spełniają norm, bo chodnik musi mieć 1,5 metra - zakomunikował Miłosz Zwierzyk.

 

Jednocześnie dodał, że jeżeli samorząd chciałby utwardzać cały teren, to przeprowadzenie takiego zadania wymagałoby uzgodnień m.in. z właścicielami sieci telekomunikacyjnych, gazowych czy energetycznych.

- Wtedy na pewno wzrósłby koszt, bo trzeba by było zostosować jakieś rury osłonowe, położyć nowe studzienki czy przesunąć jakąś sieć, bo występowałaby kolizja. Tutaj realizujemy to w formie remontu i podjęliśmy decyzję, że będzie to ciąg pieszo-jezdny. Oczywiście mieszkańcy będą mogli parkować na tych terenach nie utwardzonych - zakomunikował Miłosz Zwierzyk.

 

Wilgoci nie uświadczysz

Brzmiało nieźle, ale radnej nie przekonało.

- W takiej sytuacji mieszkańcy będą mieli wilgoć pod domami, skoro zamiast chodników ma być trawa, bo te budynki są położone dużo niżej - przypominała Irena Nowak.

Miłosz Zwierzyk zapewniał, że woda pod domy podchodzić nie będzie, bowiem spady, przy planowanym ciągu pieszo-jezdnym, wykonane będą do środka jezdni. Położone mają być także m.in. dodatkowe kratki ściekowe.

- Jest niski krawężnik i cała woda opadowa będzie spływała na jezdnię. Mam zapewnienia ze strony specjalistów, że żadnego zamakania czy zawilgocenia budynków nie będzie - przekonywał Miłosz Zwierzyk, kierownik wydziału gospodarki, rolnictwa i rozwoju w zdunowskim magistracie.

Podobny front obrał włodarz Zdun.

- Braliśmy ten problem (zawilgocenia budynków - przyp. red.) pod uwagę i to rozwiązanie jest najlepsze z możliwych do zastosowania - przekonywał Tomasz Chudy, burmistrz Zdun. 

 

Partacka robota z lat 70-tych

Do dyskusji włączyła się radna z opozycyjnego OPS-u.

- Skoro na Podgórnej był przeprowadzony remont, to dlaczego nie jest to doprowadzone do stanu pierwotnego, a więc skoro były chodniki, to czemu nie są one naprawione? - dopytywała Barbara Kempiak.

I zaraz dodała.

- Jeżeli ma to być ciąg pieszo-jezdny, to kto zagwarantuje, że tam będzie bezpiecznie? Weźmy pod uwagę to, że porusza się tam bardzo dużo osób i uważam, że jak najbardziej zasadnym jest pozostawienie tam tych chodników - wskazywała opozycyjna radna. 

Burmistrz jednak obstawał przy swoim.

- Chyba pani radna nie pamięta, jak Podgórna wyglądała przed remontem. Jeżeli pani uznaje te wąskie paseczki kostki czy płytek za chodniki, to one chodnikami według żadnych norm nie były. To była po prostu jakaś partacka robota z lat 70-tych i jeżeli pani uważa, że teraz będzie gorzej niż było, to nie mogę się z tym zgodzić - tłumaczył Tomasz Chudy zaznaczając, że ma być także bezpieczniej, choć zaznaczył, że za łamiących przepisy nie odpowiada. - Przed piratem drogowym, żaden chodnik nie uchroni.

 

Wiara nie ma tu nic do rzeczy

Opozycyjna radna nie zamierzała jednak ustępować.

- Czy rozmawiał pan albo spotkał się z mieszkańcami mieszkającym przy tej ulicy i zapytał jakie oni mają odczucia? - zagaiła Barbara Kempiak.

 

Włodarz wyjaśnił, że w tej materii chodzi przede wszystkim o przepisy ruchu drogowego oraz wykonanie zadania zgodnie ze sztuką budowlaną.  

- To nie są ani odczucia, ani wiara. To są twarde fakty. (...) Mam czerpać wiedzę o inżynierii drogowej od mieszkańców Zdun czy od tych, którzy się na tym znają? - pytał Tomasz Chudy zapewniając ponownie, że wybudowana droga będzie jakościowo lepsza i bezpieczniejsza.

 

Petycja mieszkańców

Mieszkańcy ulicy Podgórnej, Mickiewicza oraz Łacnowej w Zdunach nie podzielają jednak zdania władz gminy i noszą się z zamiarem złożenia stosownej petycji.

- Dotychczas była to droga (ulica Podgórna - przyp. red.) jednokierunkowa z chodnikami po obu stronach ulicy. Drogą tą również jeździł autobus szkolny, który dowoził dzieci do pobliskiej szkoły i przedszkola. Na ul. Podgórnej został ustawiony znak zakazu zatrzymywania się, dlatego też nasze auta były parkowane po stronie lewej. W myśl przepisów o ruchu drogowym dopuszczalne jest parkowanie przy lewej krawędzi ulicy w obszarze zabudowanym, na drogach o małym natężeniu ruchu - wskazują w piśmie mieszkańcy Podgórnej, Mickiewicza i Łacnowej w Zdunach.

           

Jednocześnie nie ukrywają, że są zaniepokojeni planami remontu Podgórnej, gdzie nie uwzględniono chodników.

- Pas zieleni bardzo utrudni nam mieszkańcom i nie tylko funkcjonowanie. Na posiedzeniu rady gminy i miasta Zduny, pan burmistrz Tomasz Chudy zapewnił nas, że będziemy mogli parkować samochody na pasie zieleni, lecz chyba taką rolę nie powinny one spełniać. Zgodnie z literą prawa art. 144 Kodeksu Wykroczeń mówi o ukaraniu osoby dopuszczającej się zniszczenia zieleni miejskiej albo gminnej - wskazują zdunowianie.

Jaki finał będzie miała sprawa? Czas pokaże, ale mieszkańcy zapewniają, że są zdeterminowani.

(alf)

Drive Intermarché – szybkie i wygodne zakupy spożywcze przez Internet.


SKŁADY BUDOWLANE CZAJKA
Reklama - OSK AS Maria Maśniak

iPomagamy - akcje charytatywne krotoszyn, zbiórki pieniędzy krotoszyn

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Wiadomości kulturalne z Krotoszyna


iKrotoszyn.pl reklamy
Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową