iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

"Jak taka ma być kultura, to jest po prostu dramat"

2021-06-28 14:06:00
Pracownicy Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury wystosowali pismo, w którym zwracają uwagę na niesprawiedliwy podział podwyżek w tej instytucji. A takie zostały wypłacone w jednostkach podległych burmistrzowi. Za ich podział odpowiedzialni byli szefowie tych instytucji. Nie jest to jednak jedyny temat związany z działalnością tej instytucji, który na ostatniej sesji Rady Miejskiej poruszył radny Cezary Grenda.

Rajca temat rozwinął na ostatniej sesji w punkcie dotyczącym debaty nad raportem o stanie miasta i gminy Krotoszyn w 2020 roku, choć sprawa przewijała się niemalże do końca obrad.

 

Osoby z przypadku...

Radny zwrócił uwagę na dwie ważne dziedziny w życiu lokalnej społeczności, jakim są kultura i sport. Bywa, że kierowanie tymi - jak wspomniał ważnymi aspektami – powierza się osobom …z przypadku. – Czasem są to osoby bez kompetencji czy tacy, którzy nie czują tych potrzeb, tych spraw. Bardzo często wynika to, że są to osoby bez pasji.

Radny wspomniał, że rola kultury - w tym przypadku ta kreowana przez KOK - powinna skłaniać ludzi do refleksji, do przemyśleń i zachęcania, aby stawać się lepszymi ludźmi. Nie bez znaczenia - zdaniem rajcy - jest też edukacji i nauka w przedszkolach i szkołach, która bardzo często jest odtwórcza.

 

Co wydarzyło się w KOK-u?

Po tym wprowadzeniu C. Grenda przeszedł do sedna problemu. - Mój głos związany jest z tym, co ostatnio wydarzyło się w KOK-u, a najbardziej z tym, jak został potraktowany jeden z pracowników, który w ostatnim czasie dostał uwagę. Nie chcę mówić o szczegółach. Myślę, że do pani dyrektor wpłynie odwołanie tego pracownika. W mojej opinii został potraktowany niesprawiedliwie. Tak samo zaangażowanie pracowników zostało określone przy podwyżkach (…), też nie było sprawiedliwe - przedstawił radny. - Bardzo niepokojącą rzeczą jest to, że nie ma żadnej opracowanej strategii i rozwoju Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury. (...) Wskazywałem na wiele nieprawidłowości i na wiele problemów kierowania ośrodkiem kultury przez ówczesnego dyrektora (W. Szuniewicza - przyp. red.) i niestety, to się nie zmieniło.

 

Autorytarne podejście i żółta kartka

W dalszej części obrad C. Grenda kontynuował temat związany z pracowniczymi problemami w ośrodku kultury. - Jeżeli te konflikty będą narastały, dzięki takiemu bardzo autorytarnemu podejściu pani dyrektor, co niestety przybiera coraz lepszą barwę tego sposobu rządzenia, to czasem mogą one być generowane w dalszym ciągu. Mam nadzieje że uda się to rozwiązać - kontynuował radny. - Dzisiaj jest żółta kartka z mojej strony. Uważajmy na niektóre rzeczy. Jeżeli powierzamy komuś kierowanie instytucją, to zróbmy to odpowiedzialnie, bo też nie chciałbym wracać do sprawy dotyczącej konkursu, bo być może należałoby się przyjrzeć tym aspektom.*

Oczywiście głos w dyskusji zabrał burmistrz Franciszek Marszałek. - Urząd włączy się w ten spór, jaki zaistniał w KOK-u pomiędzy dyrekcją, a pracownikami - uspokajał włodarz.

 

Przyszła jedna osoba

C. Grenda w dalszej części obrad powrócił do tematu podwyżek, który był omawiany także w kwestii krotoszyńskich nauczycieli, który poruszył radny Bartosz Kosiarski. - Podwyżki zostały nakazane przez burmistrza. Indywidualne podwyżki powinny być poparte argumentami, dlaczego jeden pracownik dostaje tyle, a drugi tyle. Pracownicy Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury zostali w tej kwestii skrzywdzeni, czego dali wyraz w piśmie.

Bierna na te zarzuty nie pozostała Joanna Jarocka, szefowa krotoszyńskiej kultury, która stwierdziła, że zaprosiła osoby podpisane pod wspomnianym pismem na indywidualne rozmowy. - Przyszła tylko jedna osoba - dodała.

 

Nie robili baranków z masy solnej?

- Miała pani prawo zadecydować, kto ma dostać podwyżkę, jakiej wysokości i generalnie można by było na tym skończyć. Jednym słowem ja mam władzę, nikomu nie będę się tłumaczyć z tego, co robić. Niestety, to powoduje złą, niedobrą atmosferę i ona autentycznie w KOK-u nie jest najlepsza. Powiedziała pani, że z tych ośmiu osób, tylko jedna osoba do pani przyszła. Co mieli usłyszeć? Że telefony nie dzwonią? Albo że dzwonią, a nikt nie odbiera? Że nie zeszli otworzyć drzwi, bo za to pracownik dostał oczywiście uwagę. To, że plotkują? Też była taka groźba nagany. Albo, że może nie robili baranków z masy solnej? Nie wiem… - pytał radny.

 

- Pokazując kto tutaj rządzi wyraziła się pani, cytuję: że sprząta pani po poprzednim dyrektorze. Postąpiłbym trochę inaczej, postarałabym się, aby zapracować na swój autorytet - stwierdził C. Grenda.

 

"Jest pan stronniczy"

Kończąc swoją wypowiedź radny oznajmił, iż nie wymaga odpowiedzi na postawione wyżej pytania. - Niech to będą pytania retoryczne. Chciałbym tutaj pewnej refleksji, szczególnie chciałbym refleksji wśród osób, które uczestniczyły w postępowaniu komisji konkursowej, jeśli chodzi o wybranie pani dyrektor na stanowisko dyrektora KOK. We wszystkich jednostkach pracownicy otrzymali 200 zł, cześć pracowników 260 zł. W KOK-u niestety nie. Okazuje się, że wszędzie są pracownicy bardzo dobrzy i dobrzy, w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury są pracownicy bardzo dobrzy i źli. Inflacja galopuje, a pani tak traktuje ludzi. Brawo - stwierdził C. Grenda.

 

- Jak taka ma być kultura, to jest po prostu dramat - dodał.

 

- Póki pandemia panuje, to nie jest to tak wyeksponowane. Kiedy zaczną się imprezy, mam dużo obaw, co do działalności tej instytucji. Chciałbym się mylić i żeby pani dyrektor się zreflektowała i naprawiła, to co zostało zepsute - zakończył swoją wypowiedź.

 

Z przedstawionymi przez rajcę tezami nie zgodziła się J. Jarocka. - Nie zgadzam się z zarzutami, jakie kieruje pan w moją stronę. Jest pan stronniczy - oświadczyła.

 

- Proszę najpierw przyjść porozmawiać. Jest pan radnym, powinien pan wysłuchać jedną i drugą stronę - odniosła się dyrektorka KOK-u. 

 

(raf)

 

*Temat poruszony przez Cezarego Grendę dotyczący konkursów na kierownicze stanowiska w gminie Krotoszyn rozwiniemy w kolejnym artykule.Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.